Rozmowy na szybko

Obecnie większość rozmów przeprowadzamy pisząc, albo przez smsy, albo na fb, ale niestety zbyt rzadko zwracamy uwagę na to jak piszemy. Zazwyczaj staramy się jak najszybciej przekazać swoje myśli nie zwracając uwagi na formę swojej wypowiedzi. Jak wyglądają takie rozmowy? Najczęściej są to pisane ciągiem słowa, bez znaków interpunkcyjnych, bez polskich liter, bez używania wielkich liter i oczywiście emotikonki, ale one akurat mi nie przeszkadzają, bo prawda jest taka, że pomagają "nadać ton" wypowiedzi.
Muszę przyznać, że kiedyś też nie zwracałam na to uwagi. Ale w czasie rozmów z kolegą, który chyba jako jedyny z moich znajomych dba o formę swoich wypowiedzi stwierdziłam, że zdecydowanie lepiej rozmawia się z osobą, która pisze "po polsku". Niby nic, a jednak milej się takie coś czyta, pokazuję, że ta osoba wkłada trochę wysiłku do rozmowy ze mną, a nie pisze byle jak, świadczy o jego szacunku do mnie.
Od razu zdałam sobie sprawę z tego, że to była głupota pisząc w ten sposób i przestawiłam się na właściwą formę.

Wystarczy pamiętać o kilku szczegółach, a od razu będziemy inaczej odbierani przez rozmówcę.
 • używać polskich liter (przy okazji można sobie przypomnieć trochę ortografii, bo takie pisanie bez polskich znaków trochę odmóżdża :))
 • imiona, zaimki osobowe i dzierżawcze pisać wielką literą (nie wiem, jak Wy, ale ja wolę jak ktoś napisze do mnie Ty zamiast ty)

Prawda, że niewiele? Tylko kilka ruchów palcami na klawiaturze więcej.

A Wy zwracacie uwagę na to jak piszecie i jak inni piszą do Was, czy jest to Wam obojętne?

Kiedyś mi to nie przeszkadzało, bo sama tak pisałam, ale ostatnio kiedy moja koleżanka napisała do mnie imię mojej znajomej małą literą to od razu pomyślałam: Dlaczego jej nie szanujesz? Wiem, może to i głupie, ale coś w tym jest.

6 komentarzy:

 1. Nie wyobrażam sobie pisania bez polskich znaków, ale jeśli chodzi o wielkie litery, to naprawdę zależy. Jeżeli piszę z przyjaciółką, którą znam od 8 lat, darujemy sobie zwroty grzecznościowe, niekiedy po kropce zaczynamy zdania małymi literami, podobnie zapisujemy imiona. Ale kiedy piszę z osobą, którą ledwo znam, dbam o wszystkie szczegóły. Piszę wtedy "Ci" zamiast "ci", zdanie zaczynam wielką literą i kończę kropką.
  Jakiś czas temu pisałam ze znajomą, nie znałam jej zbytnio, ale aż dziwnie mi się czytało, kiedy pisała do mnie "Tobie", "Ty". Zaproponowałam, żeby pisała tak, jak jej wygodnie, a ona sama przyznała, że małe litery jej nie przeszkadzają.
  Także to wszystko zależy od tego, z kim piszemy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja staram się zwracać uwagę na to JAK piszę i JAK mówię:) Jest to dla mnie bardzo ważne i tak naprawdę nie zastanawiam się nad tym szczególnie tylko mam wypracowany taki nawyk:) Oczywiście czasami zdarzają się literówki, ale w ciągłym tekście bardzo łatwo odróżnić literówkę od zwykłego niedbalstwa:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Według mnie są dwa przypadki:
  1. Pisanie z kimś kogo znamy od dawna, z którym kontaktujemy się często i wymagamy od siebie szacunku.
  2.Gdy załatwiamy jakieś sprawy bieżące, piszemy do kogoś bardzo rzadko, potrzebujemy załatwić coś ważnego.

  Owszem szacunek jest bardzo ważny, i trzeba znać jego miejsce, niemniej jednak nie dajmy się zwariować ;-) życie nie jest idealne, i nie da się za każdym razem pamiętać o wszystkim zwłaszcza jeśli temat jest np błahy.

  Pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja niezależnie z kim piszę staram się dbać o formę i pisownię. I denerwuje mnie to bardzo gdy ktoś pisząc do mnie nie zwraca na to uwagi albo nie używa znaków interpunkcyjnych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Staram się pisać wielką literą do kogoś, ale też nie w każdej sytuacji. Trochę dziwnie by wyglądało coś w stylu:

  "Jaki Ty kuźwa głupi jesteś."

  Takie dwa w jednym i szacunek jest i obrażenie rozmówcy :D Za to polskich znaków używam pisząc na komputerze. Pisząc na komórce nie zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 6. och, trafiłaś w mój czuły punkt :) może w notkach blogowych tego tak nie widać, ale w mailach pisanych na szybko można by znaleźć stosy błędów! chyba czas się zacząć bardziej starać :D

  OdpowiedzUsuń